21 Temmuz 2015 Salı

Galatasaray Tarihinin En Pahalı 10 Futbolcu Satımı

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray'ın en pahalı 10 transferini yazmıştım, şimdi de futbolcu satımı anlamında en çok para kazandığı 10 transferi sıralayalım. Şunu da söylemeden geçemeyiz, Galatasaray'ın futbolcu satımı konusunda daha kazançlı işler yapması gerekiyorken, alım - satım dengesizliğinin ne ölçüde olduğunu yıllardır izliyoruz.

 
1- Arda Turan (Atletico Madrid - 13 milyon avro): Bonusları da hesaba kattığımızda böyle bir rakam ortaya çıkıyor. Tartışmasız Galatasaray'ın en kazançlı işi. Altyapısından yetiştiği takıma böyle bir rakam kazandırması büyük bir başarı. Atletico Madrid günlerinde çok daha büyük işler başardı ama Galatasaray'a da borcunu fazlasıyla ödediğini düşünüyorum. Bu rakamın yanına yaklaşabilen başka bir futbolcu yok.

2- Abdul Kader Keita (Al Sadd - 8.15 milyon avro): Bu da son yıllarda Galatasaray'ın en saçma transfer hamlesiydi. Bir sezon önce 7.5 milyon avro'ya transfer edilmişti. Galatasaray'ın Keita'dan kazancı 1 milyon avro bile değil. Üstelik Keita gibi heyecan veren bir futbolcu kaybedildi. Beşiktaş'ın Demba Ba'yı hangi şartlarla sattığını hatırlayın, sonra da Keita'yı düşünün.

3- Lorik Cana (Lazio): Onun için bir rakam belirtmek güç, karışık bir transfer hikayesi. Muslera'yı transfer ederken onun Lazio haklarına karşılık Lorik Cana takas olarak verilmişti. Bu da 6.5 milyon avro'luk gibi bir rakama denk geliyor, bu yüzden 3. sırada Cana'yı kazmak mümkün. Gittiğinde üzülmüştüm ama Muslera gibi bir kaleciyi kazandığımızı görünce seviniyorum.

4- Hakan Şükür (Inter - 6.5 milyon avro): Onun transferi de bosman kuralından önceki son çıkış. Bosman kuralı henüz yürürlülükte değildi ve Hakan Şükür sözleşmesinin bitmesinin ardından Inter'le anlaşmıştı. Bir sonraki sezon olsa Galatasaray bu transferden para kazanamayacaktı ama Hakan Şükür'den böyle bir gelir elde edildi.

 
5- Fernando Meira (Zenit - 5.8 milyon avro): O da sadece yarım sezon Galatasaray forması giyebildi. O yarım sezonda beklentinin biraz uzağında kaldı, bu yüzden de Meira için böyle bir teklif geldiğinde Galatasaray düşünmedi bile. O dönem elimizde doğru düzgün stoper de kalmamıştı, Avrupa Ligi'nin de en can alıcı zamanlarını yaşıyorduk ama Meira buna rağmen satıldı.

6- Mehmet Topal (Valencia - 5.5 milyon avro): Mehmet Topal da Galatasaray'ın kazançlı işlerinden. Dardanelspor'dan çok makul bir rakama, genç yaşlarda gelmişti ve 5.5 milyon avro gibi bir bonservis kazandırdı. Valencia'ya gidişi o günler adına büyük bir adımdı ama forma şansı da bulmasına rağmen çok kalmadı, Fenerbahçe'ye geldi. Şimdi de kariyerinin en zirve zamanlarında.

 
7- Ümit Davala (Milan - 5 milyon avro): Sözleşmesinin son senesindeydi, aksi durumda Galatasaray daha fazla bir rakam elde edebilirdi. Fatih Terim Milan'a gittiğinde Ümit Davala'yı da orada görmek istedi ve takıma kazandırdı. Terim'in Milan günleri de uzun olmadığından Davala adına iyi bir sezon geçmedi ve sezon sonunda Galatasaray'a geri döndü.

8- Misimovic (Dinamo Moskova - 4.5 milyon avro): Galatasaray tarihinin en kötü işlerinden biri daha. Sadece yarım sezon forma giyebildi, hatta onu bile giyemedi diyelim. Önemli bir rakama transfer edilmişti ama Hagi'nin gazabı Misimovic'e yol verdi. Sadece yarım sezon içerisinde önemli bir zararla takımdan ayrıldı.

9- Mario Jardel (Sporting - 4.5 milyon avro + Horvath, Mbo Mpenza, Spehar): Jardel, Galatasaray'ın en pahalı transferiydi ama gidişi aynı ağırlıkta olmadı, hatta büyük bir zarar var. Takasla gelen futbolcuları konuşmuyorum bile, hepsi hayal kırıklığı. Jardel ise iyi de bir sezon geçirmesine rağmen böyle bir zararla takımdan ayrılmış oldu.

10- Adrian Ilie (Valencia - 3.75 milyon avro): O dönemin iyi işlerinden biriydi. Ilie'nin Galatasaray adına önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum, büyük işler de yaptı, o dönemin şartlarına göre güzel de bir rakam bıraktı.

2 yorum:

  1. Ilie 8 milyon diye hatırlıyorum ben

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Günümüze uyarlanmış rakamlar, yoksa Davala da daha fazlasına gitti.

      Sil

 

Sportif Cümleler Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger